Definicja ogólna

Biologia
- nauka zajmująca się organizmami żywymi, powstawaniem, rozwojem i przejawami życia na Ziemi oraz dziedzicznością i zmiennością organizmów, ich układem taksonomicznym i wzajemnymi zależnościami.

Konspekt zajęć terenowych


Konspekt zajęć terenowych dla Gimnazjum

Nauczyciel: Klaudia Konikowska
Szkoła: Gimnazjum nr 73 im. Jerzego Huberta Wagnera
Klasa: 1

Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Królestwo grzybów
Podstawa programowa:
1. Cele kształcenia – wymagania ogólne
III. Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji.
Uczeń wykorzystuje różnorodne źródła i metody pozyskiwania informacji, w tym technologię informacyjno-komunikacyjną; odczytuje, analizuje, interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, graficzne oraz liczbowe; rozumie i interpretuje pojęcia biologiczne; zna podstawową terminologię biologiczną.
2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe
III. Systematyka – zasady klasyfikacji, sposoby identyfikacji i przegląd różnorodności organizmów. Uczeń: wymienia cechy umożliwiające zaklasyfikowanie organizmu do grzybów oraz identyfikuje nieznanyorganizm jako przedstawiciela grzybów na podstawie obecności tych cech; wskazuje miejscawystępowania grzybów (w tym grzybów porostowych);

Temat: Rozróżnianie gatunków grzybów
Liczba godzin: 45 min - zajęcia przygotowujące
                      45 min - zajęcia terenowe

Cele zajęć:

Wiadomości:
  • zapoznanie się z najbardziej popularnymi gatunkami grzybów jakie występują w Polsce
  • przybliżenie jak w prawidłowy sposób posługiwać się Atlasem Grzybów Polski


Umiejętności:
  • rozpoznawanie gatunków grzybów
  • rozróżnianie grzybów jadalnych od trujących
  • posługiwanie się atlasem w celu znalezienia potrzebnych informacji

Postawy:
  • wyrabianie postawy badawczej uczniów
  • kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody
  • powiększanie wiedzy na temat grzybów w Polsce


Metody pracy: poszukująca, badawcza i obserwacyjna.

Forma pracy: praca w grupach

Środki dydaktyczne: Atlas grzybów Polski, notatnik i ołówek

Przebieg lekcji w klasie:

Faza wprowadzająca:

  • podanie tematu lekcji
  • przypomnienie budowy grzyba
  • zaprezentowanie i omówienie najbardziej znanych gatunków grzybów spotykanych w Polsce (krótka prezentacja)
  • wyznaczenie miejsca spotkania na lekcji terenowej

Przebieg lekcji w terenie

Faza wprowadzająca:

  • Spotkanie się z uczniami we wcześniej wyznaczonym miejscu.
  • Przypomnienie tematu i ustalenie przewidywanego czasu trwania wycieczki oraz miejsca zbiórki.
  • Przedstawienie planu wycieczki.
  • Podział uczniów na grupy oraz objaśnienie zadań do wykonania

Faza realizacyjna:

  • Każda z grup otrzymuje atlas
  • Grupy oddalają się w różnych kierunkach w celu poszukiwania grzybów.
  • Uczniowie zbierają grzyby jakie znajdą w okolicy
  • Na miejscu zbiórki uczniowie wraz z nauczycielem oznaczają grzyby jakie zebrali i robią notatki w karcie pracy

KARTA PRACY
Gatunek grzybaJadalny przez człowieka lub nieCechy charakterystyczne
1.
2.
3.
4.
5.




Faza podsumowująca:
- Nauczyciel sprawdza karty pracy, poprawność oznaczenia gatunku grzyba.
- Uczniowie wymieniają poznane gatunki grzybów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziennik

Ankieta

Wyniki ankiety

Efektywne metody nauczania